Nekažme si život zbytečným hlukem
Hluk je stresující faktor, toto vám potvrdí kde kdo, a to nemusí být zrovna akademik. Nadměrného hluku je kolem nás až dost, tedy zejména ve městech a větších obcích, jsme mu vystavováni docela často provozem automobilů, stavebními či jinými stroji a někdy i v domácnosti používáním hlučného nářadí či domácích spotřebičů. Do hluku také řadíme příliš hlučná prostředí, jako jsou sportovní stadiony a nezřízené hudební koncerty, převážně rockové či metalové hudby, pořádané buď v interiéru koncertních sálů anebo venku v přírodě. Proti nadměrnému hluku také někteří lidé podepisují petice a snažíme se těmto jevům bránit i u soudu, například v případě avizovaných hlučných koncertů anebo u zábavní pyrotechniky.
Další zbraní proti hluku jsou dva přirozené jevy, s nimiž se lépe daří eliminovat stres, a sice pobyt v přírodě, kde je téměř absolutní ticho, a kde zaznívá jen zpěv ptactva a cvrlikání hmyzu, a kde zurčí potoky anebo šumí lesy, případně koncerty vážné hudby v Praze BM Art či kdekoli jinde. Koncert vážné hudby je sice zdroj zvuku, ale jde zpravidla o harmonické tóny, které mají antidepresivní účinek a proti stresu mohou výrazně pomáhat každému z nás.
Některé vybrané hudební skvosty starých mistrů dovedou okouzlit lidskou duši svým přístupem k mezilidským vztahům a přírodě, považte, že jde převážně o skladby z doby baroka, klasicismu či počátku dvacátého století, kdy neměl průmysl na lidský život tak významný vliv, a kdy se hudební skladatelé pohybovali ve výrazně harmoničtějším prostředí. Tehdy také lidé neznali chronický stres, nebyli přetěžováni hlukem ani mnoha povinnostmi, zejména úřednického charakteru a mnozí si také uvědomovali, jak důležité je přátelství, vzájemná spolupráce a kolegialita. Jsme zkrátka na jedné lodi, je to jedna planeta a nemáme žádnou náhradní, kam bychom se přemístili, kdybychom si tu větev, co na ní sedíme, svou hloupostí skutečně podřízli.