Jsme skutečně nadřazeni nad zvířaty?
Velká Å™ada lidà je i dnes pÅ™esvÄ›dÄena, že dÃky naÅ¡emu výkonnému mozku a schopnostem, které nám dává, jsme lepÅ¡Ã než ostatnà zvÃÅ™ata. A je pravdou, že se to tak může na prvnà pohled jevit – nevidÃme žádný jiný druh, který by využÃval oheň, stavÄ›l domy nebo farmaÅ™il. Nebo ano? Bližšà pohled nám ukazuje, že nejsme až tak jedineÄnÃ, jak si myslÃme.
Â
V prvnà řadÄ› je tu použÃvánà nástrojů, které je rozÅ¡ÃÅ™eno mezi mnoha živoÄiÅ¡nými druhy. Dovedou to nejen ostatnà primáti, ale také mnohé druhy ptáků, sloni, chobotnice a mnozà dalÅ¡Ã. Nejedná se tedy o nic, co by bylo specifické pro ÄlovÄ›ka.
Â
Â
Dobrá, ale co použÃvánà a ovládánà ohnÄ›? Ani zde to nenà tak jednoznaÄné. AÄkoliv jsme zatÃm jedinÃ, kdo jej dokáže zažehnout, využÃvajà jej i ostatnÃ. NapÅ™Ãklad urÄité druhy ptáků jej použÃvajà k tomu, aby zakládaly stepnà požáry, které vyženou koÅ™ist z úkrytů.
Â
Pokud jde o stavebnictvÃ, tak zde máme nejen leckdy velmi komplikovaná ptaÄà hnÃzda, ale také obrovské stavby termitů Äi mravenců, které si složitostà a pevnostà nezadajà s tÄ›mi, které postavà lidé. NapÅ™Ãklad termitiÅ¡tÄ› majà pevnost srovnatelnou s betonem, a na zniÄenà tÄ›ch skuteÄnÄ› velkých je potÅ™eba dynamit.
Â
Â
I pokud jde o zemÄ›dÄ›lstvÃ, nejsme ani zdaleka jedinÃ. NapÅ™Ãklad mravenci chovajà mÅ¡ice, kdy je nejen využÃvajÃ, ale také chránà pÅ™ed predátory a na zimu je odnášà do mraveniÅ¡tÄ›, aby jim nepomÅ™ely. Termiti zase pÄ›stujà houby, kterými se následnÄ› živÃ.
Â
Ukazuje se tedy, že nejsme až tak speciálnÃ, jak bychom si mohli myslet. Jediné, co nás odliÅ¡uje, je Å¡kála, na které to vÅ¡e dÄ›láme. Tak se vÅ¡ak mohou jevit i mravenci ostatnÃm pÅ™ÃsluÅ¡nÃkům hmyzà řÃÅ¡e.
Â
Spolu s tÃm se naskýtá otázka: mohl by nás nÄ›kdy nÄ›který živoÄiÅ¡ný druh dohnat? OdpovÄ›Ä znÃ, že nikoliv. Jednak k tomu nemajà schopnosti, a pak zde chybà i evoluÄnà tlak. ZatÃm se tedy toho obávat nemusÃme.