Kanystr na pitnou vodu jako součást expediční výbavy
Kdybyste se naráz octli uprostřed Sahary, ve čtyřicetistupňovém vedru, a neměli k dispozici ani kapku vody, jak dlouho by váš organismus snášel tropická vedra? Uvádí se, že za běžné pokojové teploty, tedy za takto relativně pohodových podmínek, přežijete bez pitné vody tři až čtyři dny. Bez jídla bez problémů tři ač čtyři týdny, ale bez vody to prostě nejde. A na Sahaře byste zřejmě bez vody zkolabovali již za několik hodin.
Tato úvodní připomínka by vám měla naznačit, že kanystr na pitnou vodu 20 l je nezbytnou pomůckou všech expedičních tažení, ať už podnikáte jakékoli výpravy do neznáma. Můžete je provést motorovými vozidly, a můžete je dokonce zorganizovat jako plavbu po řekách.
Kanystry na pitnou vodu zřejmě nejvíc paradoxně ocení právě vodáci. V našich českých podmínkách dokonce narazíte i na oblasti, kde se při plavbě bez kanystru na pitnou vodu neobejdete, protože tam prostě není nikde k mání. Někteří z vás tomu možná neuvěří, ale budete-li se kupříkladu plavit po Úhlavě ze Švihova do Přeštic, nebude tam dostupný zdroj pitné vody na celé trase. Vodu z řeky vám pít nedoporučujeme a kromě té není nikde v blízkosti řeky žádná studánka či veřejně přístupná studna.
Jistě, že může nakoupit vodu v obchodech, ale ty jsou od řeky poměrně daleko, a nežli někam putovat pěšky mnoho kilometrů od řeky, je snazší brát vodu s sebou do kanystrů již z domova. Nepočítejte na Úhlavě s žádnými kempy, táboří se tu nadivoko, a nebývá problém s majiteli pozemků, jde tu převážně o pozemky obecní a tábořit u břehu, pokud tu nebudete rozdělávat oheň, vám zřejmě nikdo zakazovat nebude.
Kanystr na pitnou vodu ovšem ocení i vodák, co se plaví od kempu do kempu, kde voda k dispozici je, ale vzhledem k tomu, že jsou vodáci odkázáni http://www.judikaty.info/cz/nejvyssi-soud-ceske-republiky/odkazani-vyzivou-na-zustavitele/ pouze na své plavidlo a voda na pití mimo kempy nebývá dostupná, může se cestou kanystr s vodou hodit kromě pití například i pro hygienické účely.